Vesnice Žumberk je osazena do půvabné krajiny předhůří Novohradských hor a skýtá možnosti jak kulturního, tak i sportovního vyžití. Pod hradbami byla před několika lety vybudována přehradní nádrž určená pro rekreační účely - sportovní rybaření a koupání. Ve tvrzi Žumberk je možné shlédnout expozici malovaného nábytku.

V okolí se nachází mnoho zajímavých míst - vodopády v Terčině údolí, hrad, zámek a klášter Nové Hrady, tvrz Cuknštejn, rašeliniště Červená blata, kostel Sv.Trojice na Dobré Vodě, rozhledna na Hojné Vodě, Buškův hamr a muzeum hamernictví, Trocnov - rodiště Jana Žižky z Trocnova, zoologická zahrada ve Dvorci ….
Ve vzdálenosti kolem 30 km se nachází České Budějovice, Český Krumlov, Třeboň a také rakouská města Gmund a Weitra. Dobře značené turistické a cykloturistické trasy vedou překrásnou krajinou s dominantou Slepičích hor. Oblast Novohradska je významná také čistou přírodou a lesy s bohatou úrodou borůvek a hub.

Sportovní vyžití:

  • turistika a cykloturistika - Dobře značené turistické a cykloturistické trasy vedou překrásnou krajinou s dominantou Slepičích hor.
  • koupání a rybaření Pod hradbami byla před několika lety vybudována přehradní nádrž určená pro rekreační účely – koupání a rybaření – přehradní nádrž určená pro rekreační účely je v Žumberku. Koupaliště se také nachází v nedaleké Horní Stropnici.

Koupalištěkoupaliště Horní Stropnice - 7 km od objektu

Terčino údolíTerčino údolí - vodopád

Hrad Nové HradyHrad Nové Hrady

Buškův hamrBuškův hamr

Červené blatoČervené blato